K rozsudku pre zmeškanie pre nedostavenie sa na pojednávanie

06.09.2024

Podľa § 274 resp. § 278 Civilného sporového poriadku je možné vydať rozsudok pre zmeškanie aj z dôvodu nedostavenia sa na pojednávanie. Zákonné kritéria sú strohé. Podľa nich na jeho vydanie stačí na pojednávanie neprísť, bez ospravedlnenia svojej absencie včas a vážnymi okolnosťami, napriek riadnemu a včasnému predvolaniu s patričným poučením.

"Predstav si, môj koncipient zabudol na pojednávanie," povedal mi môj bývalý kolega, takisto advokát, keď sme jedného dňa počas tohto leta sedeli v uliciach Bratislavy.

"Fakt? A čo nasledovalo?" vyzvedal som.

"Sudca vydal rozsudok pre zmeškanie."

"A čo si tomu koncipientovi povedal?" spýtal som sa.

"Peťo, čo som mu mal povedať? Ja už som riešil, čo s tým ďalej."

O pár dní na to som na webovej stránke Ústavného súdu Slovenskej republiky našiel priamo na jeho úvodnej stránke odkaz na aktuálne rozhodnutie, sp. zn. III. ÚS 341/2024 zo dňa 27. júna 2024, určené aj pre uverejnenie v Zbierke nálezov a uznesení Ústavného súdu Slovenskej republiky pre rok 2024.

S nasledovnou právnou vetou (pozostávajúcou z dvoch častí):

"1. Požiadavka prihliadať pri vydaní rozsudku pre zmeškanie nielen na formálne podmienky podľa § 274 Civilného sporového poriadku, ale aj na procesnú aktivitu procesnej strany, ktorá sa bez ospravedlnenia nedostavila na pojednávanie, plne zodpovedá právu na spravodlivý proces podľa rozhodovacej praxe ústavného súdu (III. ÚS 121/2021, III. ÚS 354/2021). 

2. K vydaniu rozsudku pre zmeškanie by mal súd pristupovať uvážlivo a voliť tento inštitút najmä v prípadoch, v ktorých nezáujem na strane žalovaného je zrejmý, keď je žalovaný skutočne nečinný a odmieta sa aktívne podieľať na súdnom procese či úmyselne súdne konanie preťahuje." 

Hneď som o ňom dal kolegovi, kamarátovi, vedieť. Hádam mu pomôže. 

A snáď aj vám, keď váš koncipient, alebo aj vy, na pojednávanie prídete neskoro, alebo naň náhodou i úplne zabudnete.